टूरिजम फेस्टिभलको प्रवचन कर्ण शाक्यले गर्नेकाठमाडौं — बैशाख १ र २ गते हुने टुरिजम फेस्टिभलको ‘पर्यटन प्रवचन’ व्यवसायी कर्ण शाक्यले गर्ने भएका छन् । बिहिबार अनामनगरस्थित युनियन हाउसमा फेस्टिभल आयोजकले वक्ता र सेसनको आउट गर्दै ‘पर्यटन प्रवचन’ शाक्यले गर्ने भएका हुन् ।

आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटन प्रवद्र्धनसँगै पर्यटनको नीतिगत बहस गर्ने यो फेस्टिभलमा ‘कृषि पर्यटन :  माटो, बाटो र दोबाटो’देखि ‘पर्यटनमा राजनीति : मिसन, भिजन र भिजिट नेपाल’सम्मका सेसनहरु आउट भएका छन् । ‘कृषि पर्यटन : माटो, बाटो र दोबाटो’मा व्यवसायी पवन गोल्यान, कृषिविद् कृष्ण पौडेल, नार्कका वरिष्ठ वैज्ञानिक डा. ध्रुवराज भट्टराई र व्यवसायी शान्ता बाँस्कोटा कोइराला वक्ता रहेका छन् भने यो सेसनको मोडरेटरमा पत्रकार किरण आचार्य रहेका छन् ।

यस्तै खेल पर्यटनमा पारस खड्का, विक्रम लामा, प्रिती खत्री वक्ता छन् भने यो सेसन पत्रकार हिमविक्रम केसीले गर्ने भएका हुन् । ‘पर्यटन बहस : पर्यटन प्रवद्र्धन र पूर्वाधार विकास’ सेसनमा पर्यटन बोर्डका सीइओ डा.धनन्जय रेग्मी, एनआरएनए अध्यक्ष, डा.बद्री केसी र हानका वरिष्ठ उपाध्यक्ष विनायक शाह रहेका छन् । ‘पर्यटनमा जलवायु परिवर्तनको असर ; हिउँ, हिमाल र हिमालय’मा पर्वतीयपर्यटनविद् आङछिरिङ शेर्पा, सगरमाथाआरोही संघ अध्यक्ष, माया शेर्पा र नेपाल पर्वतारोहण संघ अध्यक्ष निमा नुरु शेर्पा वक्ता छन् । यो सेसनलाई सञ्चालन पत्रकार रमेश भुसालले गर्ने छन् ।

यस्तै, ‘फोटो पर्यटन : नेचर एण्ड क्याप्चर’मा भरतबन्धु थापा, ओमप्रसाद यादव, कविता थापा वक्ता छन् । सेसनको सञ्चालन फोटो पत्रकार देवकी बिष्टले गर्नेछन् । साहित्य र सिर्जनामा पर्यटन सेसनमा गीत, गजल र कविता विधाको सेसन पनि छ । जसमा शीतल कादम्बिनी, नवराज पराजुली र बाबु त्रिपाठी वक्ता छन् । यो सेसनको सञ्चालन प्रभा बरालले गर्नेछन् ।

‘युवा युवा पर्यटन अभियान्ता : ट्राभलर एण्ड एक्स्प्लोरर’ सेसनमा विश्व साइकलयात्री पुष्कर शाह, ट्राभलर कञ्चन राई ‘घुमन्ते’ वक्ता छन् । यो सेसनमा मोडरेटर टीपी भुसाल छन् ।

‘पर्यटनमा राजनीति : मिसन, भिजन र भिजिट नेपाल’को सृसन पनि छ । यस्तै बसन्तपुर, विश्व सम्पदा, काठमाडौँ सेसनमा तेजरत्न ताम्राकार, शैलेन्द्र बज्राचार्य वक्ता छन् भने सेसनको सञ्चालन कुमार रञ्जित गर्नेछन् ।

संगीत, सौन्दर्य र सुनौलो नेपालको सेसनमा गायक तथा संगीतकार तिलकसिंह पेला छन् । ‘व्यावसायिक पर्यटन : रहर, शहर र पर्यटनबजार’को सेसन पनि छ । जसको वक्तामा नाट्टाका अध्यक्ष, अच्युत गुरागाई, ज्योत्सना श्रेष्ठ रहेका छन् भने यसको सञ्चालन मोद ढकालले गर्ने भएका हुन् । ‘चलचित्र पर्यटन : सीन, सिनेमा र सेलिब्रेटी’, युद्ध पर्यटन लगायतका विषयमा छलफल गर्ने आयोजकले जनाएको छ ।

पर्यटन बोर्डका निर्देशक मणिराज लामिछानेले यो नीतिगत बहसले पर्यटनमा सरकारले निर्माण गर्ने कार्ययोजनालाई समेत ध्यानाकर्षण गराउने बताए । ‘नेपाल टूरिजम फेस्टिभल’को आधिकारिक फेसबुक लगायतका सामाजिक सञ्जालमा अन्इ जानकारी दिइने आयोजक समितिले जनाएको छ ।

रामचन्द्र आचार्यको आत्मकथा

जेठो छोरोले अब बाबा आफ्नै गाउँको घर मा बस्नुस् कृषि फर्म दर्ता गराम्ला

खाली पेटमा भुलेर पनि नखानुस् यी खानेकुरा

सखरखण्ड खानमा निकै मिठो किन नहोस्, तर यो खाली पेटमा खाँदा कत्ति पनि

बाटोमा भेटेको पैसा टिप्ने कि छाड्ने ?

यदि त्यो पनि सम्भव नभए कुनै परोपकारी काम, दान वा धार्मिक काममा लगाउन

नेपालमै एक युवाको पेटभित्र रक्सीको सिंगो बोतल भेटिएपछि…

काठमाडौं । नेपालमै एउटा अचम्मको घटना घटेको छ । एकजना २६ वर्षका युवाको

 सामाजिक सञ्जालमा हामी